W ramach swojej inicjatywy dotyczącej zafałszowań żywności Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) przeprowadziła szereg działań w latach 2021-2022, których celem było zapobieganie, wykrywanie i powstrzymywanie oszustw związanych z żywnością.
W ramach swojej inicjatywy dotyczącej zafałszowań żywności Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) przeprowadziła szereg działań w latach 2021-2022, których celem było zapobieganie, wykrywanie i powstrzymywanie oszustw związanych z żywnością.
Nadzór w latach 2021-2022 obejmował inspekcje, pobieranie próbek i badania pod kątem autentyczności i wykrywania fałszywych informacji o rybach, miodzie, mięsie, przyprawach, oliwie z oliwek oraz innych drogich olejach. CFIA przeprowadziła ukierunkowany nadzór w różnych rodzajach zakładów spożywczych, w tym u importerów, krajowych przetwórców i sprzedawców detalicznych.
Najważniejsze elementy z przeprowadzonych działań:
monitorowanie bieżących i pojawiających się zagrożeń oraz planowanie działań łagodzących
promowanie świadomości i edukowanie konsumentów poprzez kampanię reklamową i inne działania
współpraca z międzynarodowymi odpowiednikami CFIA w celu wymiany informacji i najlepszych praktyk
postęp w badaniach i opracowywaniu metod wykrywania oszustw w branży spożywczej
ukierunkowanie nadzoru na towary o podwyższonym ryzyku oraz podejmowanie działań kontrolnych i egzekucyjnych w uzasadnionych przypadkach
Wyniki badań
CFIA dokładnie określiła jakie rodzaje zafałszowań były badane w wymienionych grupach produktowych:
ryby – zastępowanie gatunków
mięso – zastępowanie gatunków
miód – fałszowanie cukrami obcymi
oliwa z oliwek – autentyczność, rozcieńczenie olejami o niższej wartości
inne drogie oleje – rozcieńczenie olejami o niższej wartości
przyprawy - zafałszowanie i/lub zastąpienie substancjami wypełniającymi lub innymi niedozwolonymi składnikami (np. niezadeklarowanymi alergenami, niedozwolonymi substancjami chemicznymi lub barwnikami)
CFIA zebrała i przebadała 844 próbki w celu wykrycia zafałszowań żywności. Poniższe wartości na grafice przedstawiają odsetek próbek zgodnych, do których nie było żadnych zastrzeżeń:
Wyniki tych badań nie są reprezentatywne dla ogólnych wskaźników zgodności na kanadyjskim rynku, ponieważ działania były ukierunkowane na produkty i sektory podwyższonego ryzyka niezgodności. Takie ukierunkowanie może skutkować liczbami, które wydają się niezwykle wysokie w kontekście całego rynku.
Działania następcze
W uzasadnionych przypadkach CFIA podjęła działania kontrolne i egzekucyjne, kierując się standardowymi procesami regulacyjnymi. Działania te obejmowały usunięcie produktów z Kanady, zatrzymanie, zniszczenie lub zmianę etykiety. CFIA zapobiegła sprzedaży w Kanadzie ponad 100 000 kg zafałszowanej żywności.
Szczegółowe wyniki dostępne są w pełnym raporcie, pod linkiem źródłowym.
Comments